2013 NZ Club Championships, Hamilton

Results of the 2013 NZ Club Championships held on Sunday, 11 August at the YMCA, Pembroke Street, Hamilton were:

Under 10’s

Weight Group

Placing

Name

Club

20 kg

1st

Finbar O’Sullivan

Club Physical

 

2nd

Ben Ward

Hamilton Hawks

 

3rd

Archie Joll

Hamilton Hawks

 

4th

Keanu Oliver

Counties Hunua

 

5th

Liam Joll

Hamilton Hawks

22 kg

1st

Luke Podbury

Katikati

 

2nd

Mackenzie Tyrell

Katikati

 

3rd

Charlotte Tanner

Katikati

24 kg

1st

Wes Greenwood

Katikati

 

2nd

Jacquin Burke

YMI

 

3rd

Kiarm Collett-Quinn

YMI

 

4th

Ruben Jacob

Counties Hunua

26 kg

1st

Rico Oliver

Counties Hunua

 

2nd

Cassidy Attree

Tawa

 

3rd

Connor Hill

YMI

 

4th

Nuku Bush

YMI

 

5th

Ryan Clark

Counties Hunua

 

6th

Joshua Cavanagh

Hamilton Hawks

 

7th

Seamus O’Sullivan

Club Physical

 

8th

Jack Murray-Griffiths

Hamilton Hawks

28 kg

1st

Daken Welch

Club Physical

 

2nd

Stefan Kumerich

Club Physical

 

3rd

Jack Cole

YMI

 

4th

Ashton Perrett

YMI

 

5th

Oliver Ward

Hamilton Hawks

 

6th

Ashlee Strawbridge

YMI

 

7th

Sonny Edwards

Waikanae

 

8th

Ben Tanner

Katikati

 

9th

Jacques Hoebers

Hamilton Hawks

 

10th

Finn Roche

Hamilton Hawks

30 kg

1st

Sean Maguire

Katikati

 

2nd

Keisha Togo

Club Physical

 

3rd

Adam Chapman

YMI

 

4th

Hamish Tanner

Katikati

 

5th

Dakota Anderson

Mt Maunganui

33 kg

1st

Phoenix Chinnery

Katikati

 

2nd

Blake Meads

Waikanae

 

3rd

Olivia Bareta-Rogers

Tawa

36 kg

1st

Bayley Latter

Tawa

 

2nd

Forest Chinnery

Katikati

 

3rd

Rohan Ainsley

Hamilton Hawks

 

4th

Toma Gabel-Te’evale

Hamilton Hawks

39 kg

1st

Max Meads

Waikanae

42 kg

1st

Karage Poihipi

Hamilton Hawks

 

2nd

Reuben Renner

Tawa

 

3rd

Phoenix McCracken

Hamilton Hawks

 

4th

Max Meads

Waikanae

10-13 Years

Weight Group

Placing

Name

Club

29 kg

1st

Xavier Oliver

Counties Hunua

 

2nd

Jacob Chapman

YMI

 

3rd

Ashlee Tyrell

Katikati

35 kg

1st

Sam Harrison

Katikati

 

2nd

Regan Tyler

YMI

 

3rd

Ethan Welch

Club Physical

 

4th

CJ Kemp

Club Physical

 

5th

Brennan Clark

Club Physical

 

6th

Keanu Tautari

Katikati

38 kg

1st

Michael Comley

Counties Hunua

 

2nd

Michael Anderson

Club Physical

 

3rd

Triton Ainsley

Hamilton Hawks

42 kg

1st

Wesley Ferreira

King Country

 

2nd

Zander Diedricks

Counties Hunua

 

3rd

Larz Campbell

Hamilton Hawks

 

4th

Brock Sullivan

Waikanae

 

5th

Riley Eade-Lawrence

Hamilton Hawks

 

6th

Marcus Turkington

Waikanae

47 kg

1st

Dylan Poihipi

Hamilton Hawks

 

2nd

Teakonga Crawford

Tawa

 

3rd

Adam Clark

Counties Hunua

 

4th

Jet Sullivan

Waikanae

 

5th

Jonan Collett-Quinn

YMI

 

6th

Jackson Downs

Katikati

53 kg

1st

Rory Keating

Club Physical

 

2nd

Joshua McLean

Katikati

 

3rd

Elizabeth Dowd

Counties Hunua

 

4th

Finn Lovett

Tawa

 

5th

Taine Stirling

Club Physical

 

6th

Ryan Marshall

Hamilton Hawks

59 kg

1st

Jack Scrimshaw

Waikanae

 

2nd

Chad Woolston

King Country

 

3rd

Edward Neal

Counties Hunua

66 kg

1st

Sonya Lambert

Katikati

 

2nd

Kain Hunt

Tawa

70+ kg

1st

Toni-Rae Lambert

Katikati

Cadet Male

Weight Group

Placing

Name

Club

50 kg

1st

Brahm Richards

Club Physical

 

2nd

Ronin Ainsley

Katikati

54 kg

1st

Suraj Singh

Katikati

 

2nd

Tyler Corbett

Katikati

58 kg

1st

Alex-Daniel Ferreira

King Country

 

2nd

Alan Latham

Mt Maunganui

63 kg

1st

Teo Pouri-Lane

Hamilton Hawks

69 kg

1st

Jordan Marshall

Hamilton Hawks

 

2nd

Mathew Oxenham

Club Physical

 

3rd

Keilen Hunt

Hamilton Hawks

76 kg

1st

Manaia Matafeo

Club Physical

100+ kg

1st

Shaydon Woolston

King Country

Cadet Female

Weight Group

Placing

Name

Club

60 kg

1st

Eden Togo

Club Physical

 

2nd

Teressa Dowd

Counties Hunua

 

3rd

Misty Townsend

Counties Hunua

Junior Male

Weight Group

Placing

Name

Club

66 kg

1st

Sam Dunlop

Counties Hunua

 

2nd

Jack Robertson

Dilworth

74 kg

1st

Mathew Dowd

Counties Hunua

 

2nd

Jordan Mellars-Rose

Tawa

84 kg

1st

Josh Andrew

Counties Hunua

 

2nd

Solomon Subritzky

Dilworth

96 kg

1st

Sean Pyke

Counties Hunua

Junior Female

Weight Group

Placing

Name

Club

59 kg

1st

Lucy Rutten

Tawa

63 kg

1st

Koria Pouri-Lane

Hamilton Hawks

67 kg

1st

Esme Galesloot

Dilworth

 

2nd

Koria Pouri-Lane

Hamilton Hawks

 

3rd

Lucy Rutten

Tawa

Senior Male

Weight Group

Placing

Name

Club

84 kg

1st

Craig Miller

Dilworth

 

2nd

Luke Jumeau

Hamilton Hawks

 

3rd

Tom Bailey

Counties Hunua

Veteran Male

Weight Group

Placing

Name

Club

96 kg

1st

Glenn Sullivan

Waikanae

 

Club Category

Under 10’s                              1st           Hamilton Hawks

                                               2nd          Katikati

                                               3rd          YMI

                                               4th          Club Physical

                                               5th          Tawa

                                               6th=        Counties Hunua & Waikanae

                                               7th          Mt Maunganui

10-13 Years                            1st           Katikati

                                               2nd          Counties Hunua

                                               3rd          Club Physical

                                               4th          Hamilton Hawks

                                               5th          Waikanae

                                               6th          Tawa

                                               7th          YMI

                                               8th          King Country

Cadet Male                            1st           Club Physical

                                               2nd=        Hamilton Hawks & Katikati

                                               3rd          King Country

                                               4th          Mt Maunganui

Cadet Female                         1st           Counties Hunua

                                               2nd          Club Physical

Junior Male                            1st           Counties Hunua

                                               2nd          Dilworth

                                               3rd          Tawa

Junior Female                         1st           Hamilton Hawks

                                               2nd          Tawa

                                               3rd          Dilworth

Senior Male                            1st           Dilworth

                                               2nd          Hamilton Hawks

                                               3rd          Counties Hunua

Veteran Male                         1st           Waikanae

 

Overall Club Champion        1st           Hamilton Hawks                                      193

                                               2nd          Katikati                                                     181

                                               3rd          Counties Hunua                                       164

                                               4th          Club Physical                                            145

                                               5th          YMI                                                            98

                                               6th          Tawa                                                          97

                                               7th          Waikanae                                                   78

                                               8th          King Country                                              43

                                               9th          Dilworth                                                     42

                                               10th        Mt Maunganui                                           17